Til august går et byggeprojekt i gang, som vil gå under navnet Søndervold, og anlægges i Kanalbyen i Fredericia.
Den hollandske Ferry Hogeboom indtager rollen som ny teaterdirektør 1. august, når Fredericia Musicalteater igen skal etablere sig på den danske kulturscene. Ferry Hogeboom er sammen med den danske Ole Justensen de to nye ledende roller efter konkursen i 2020.
Vejrudsigten lover masser af sol i weekenden, og det er tid til at finde solcremen frem. Desværre undervurderer mange danskere behovet for at beskytte sig, når de steger i solen i Danmark, viser en ny undersøgelse. Husk beskyttelsen – også i Danmark, lyder det fra overlæge.
Den 1. juli træder den nye affaldsordning i kraft i Fredericia Kommune. De grå og grønne skraldespande til husholdningsaffald bliver erstattet med en todelt skraldespand, så madaffald kan genanvendes.