Tommy Beck deler minder om Skoleskibet Fulton på Fredericia Bibliotek

dato

Fejr Mogens Frohns 90-års fødselsdag med en fascinerende fortælling fra Tommy Beck, der deler sine oplevelser fra tiden på Skoleskibet Fulton. Kom og hør om den kontroversielle skipper og hans unikke pædagogiske metoder, der ændrede livet for mange unge.

Den 1. april 2025 markerer en særlig dag på Fredericia Bibliotek, hvor tidligere lærer og sportsjournalist Tommy Beck vil dele sine oplevelser fra tiden på Skoleskibet Fulton. Arrangementet er en hyldest til Mogens Frohn, der ville være fyldt 90 år denne dag.

Mogens Frohn, kendt som "Skipper", var en viljestærk og respektindgydende figur, der i 17 år anvendte en konsekvent pædagogik på skonnerten Fulton. Hans metoder var ofte kontroversielle og på kant med datidens pædagogiske syn, men de skabte rammer for at rette op på mange unges tilværelse.

En rejse gennem tiden med Tommy Beck

Tommy Beck, der var med til at starte Fulton-skolen i Assens sammen med Mogens Frohn, vil tage publikum med på en rejse gennem tiden. Han deler personlige oplevelser og historier fra skibet, skolen og den kontroversielle skipper.

Arrangementet er åbent for alle, men det er nødvendigt at have billet for at deltage. Der er gratis adgang, så skynd dig at sikre din plads til denne unikke fortælling.

Praktisk information
Dato: Tirsdag den 1. april 2025
Tid: Kl. 16.00
Sted: Fredericia Bibliotek, Prinsessegade 27, 7000 Fredericia
Entré: Gratis billetter (billet nødvendig)



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook