Fredericias hovedvold har, siden fæstningen blev nedlagt i 1909, gennemgået betydelige forandringer. I takt med fremskridt og udvikling blev store dele af volden fjernet for at give plads til veje og infrastruktur. Men nu, med to nye broer, kan både byens indbyggere og besøgende opleve voldenes historie på en helt ny måde.
Fra krig til fred: En rejse gennem tidenVandreturen giver deltagerne mulighed for at høre om voldenes betydning i både krigstider og i fred. Den historiske rejse starter ved Vagtbygningen ved Kongens Port og slutter i DSB's mindelund på Holstens Bastion, hvor historierne om fortidens kampe og fredstider vil blive levende fortalt.
En oplevelse for alleArrangementet er åbent for alle, der ønsker at dykke ned i Fredericias rige historie og få en dybere forståelse for byens udvikling gennem tiden. Det er en unik mulighed for at lære mere om den betydning, voldene har haft for byen og dens indbyggere.
Praktisk information
Dato: Søndag 20. september 2026
Tid: Kl. 14:00
Sted: Kongens Port, Vagtbygningen, Kongens Port 2A, 7000 Fredericia
Entré: 75 kr.
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her