Den utrolige historie om den sidste nazi-regering i Flensborg

Foto: Lars Salomonsen, BorderPress. Hans Christian Davidsen foran havnen i Flensborg.
dato

Det er nok de færreste, der ved, at Flensborg var Nazitysklands sidste hovedstad, efter at Berlin var omringet af Den røde Hær.

Journalist og forfatter Hans Christian Davidsen, der bor i Flensborg, har skrevet en anmelderrost bog om Dönitz-regeringens sidste tre uger lige syd for grænsen.

Mandag den 6. oktober 2025 klokken 19 holder Hans Christian Davidsen foredraget »Nazisternes sidste tilflugt« på Fredericia Bibliotek. Foredraget tager udgangspunkt i hans anmelderroste bog, der i 2022 udkom på forlaget Hovedland.

Bogen  handler blandt om de mellem 2000 og 3000 højtstående nazister, for hvem det lykkedes at gemme sig i byen og få nye identiteter. Nogle af dem, der ad flugtruten »Rattenlinie Nord« søgte til byen i foråret 1945, var SS-rigsfører Heinrich Himmler, Auschwitz-kommandanten Rudolf Höß og Goebbels' propaganda-stemme Lord Haw-Haw.

Nazi-regimets krampetrækninger medførte flere dramatiske begivenheder i og omkring den gamle danske by.

Foredraget ledsages af enestående historiske fotos.

Arrangør er Militærhistorisk Forening Fredericia.

Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.