Vi følger boligmarkedet i og omkring Fredericia og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Fredericia følger boligmarkedet i og omkring Fredericia. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Blomsterhaven 41, Taulov solgt for 2.280.000 kr.
Boligen overtages af Inga Steponaviciute og Tadas Dauparas den 07. maj. Køberen har betalt 2.280.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.735 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.250.000 og boligen er derfor handlet til 82% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 166 kvm. og er opført i 1978. Grunden er på 1.248 kvm.
Boligen er solgt af Ejendomsmægler Mike Andersen
Forsythiavej 40, Egeskov solgt for 1.480.000 kr.
Boligen overtages af Maja Schultz Christensen og Martin Melchior Hansen den 21. april. Køberen har betalt 1.480.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.333 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 940.000 og boligen er derfor handlet til 57% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 120 kvm. og er opført i 1976. Grunden er på 723 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Fredericia
Saturnvænget 4 solgt for 1.365.000 kr.
Boligen overtages af Philip Sandager Riber og Cecilie Tangaa Lauritzen den 23. april. Køberen har betalt 1.365.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 9.223 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.200.000 og boligen er derfor handlet til 14% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 148 kvm. og er opført i 1968. Grunden er på 918 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Domus / Møller Christensen, Fredericia
Dronningensgade 23, 2. tv solgt for 995.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 21. april. Køberen har betalt 995.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.794 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 550.000 og boligen er derfor handlet til 81% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 63 kvm. og er opført i 1899. Grunden er på 743 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Middelfart
Dronningensgade 23, 2. th solgt for 645.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 645.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 10.238 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 550.000 og boligen er derfor handlet til 17% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er solgt af John Frandsen